WYKŁAD

KOBIETY W ŚWIECIE SZTUKI

 

KOBIETY W ŚWIECIE SZTUKI  -  wykład  w Muzeum

Pisana przez mężczyzn historia sztuki stanowi subiektywny wybór, w którym zawsze ktoś będzie pominięty. Najczęściej są to kobiety – wybitne artystki, wyzwolone od konwenansów społecznych, walczące o swą niezależność w męskim świecie, o prawo do realizowania artystycznych pasji. Ich dzieła nierzadko przypisywano artystom - mężczyznom i dopiero po latach badań odkrywano prawdziwe autorstwo obrazów i rzeźb. Artystki różnych epok, od renesansu poprzez barok: Sofonisba Anquissola, Lavinia Fontana, Judith Leyster, Artemisia Gentileschi, Elisabeth Vigee-Lebrun, Camille Claudel. Zapomniane mistrzynie, dziś stawiane na równi z Caravaggio, Halsem, Rodinem. A także współczesne: Tamara Łempicka,  Magdalena Abakanowicz, Marina Abramović. Ich historie to gotowe scenariusze filmowe, a nam przedstawi je kurator zamkowej galerii sztuki zachodnioeuropejskiej p. Dorota Dec.

5 marca, godz. 13.00 – zamek królewski w Niepołomicach

Bilet w cenie 1 zł upoważnia do zwiedzania wystawy Theatrum Pictorium – Teatr Malarstwa. Spotkania.

Zapraszamy

Muzeum Niepołomickie

 

 


 

"STAŻ W MUZEUM"

 

Muzeum Niepołomickie przystępuje do programu Erasmus Plus i przyjmie na 6 miesięczny staż studenta/doktoranta z krajów Unii Europejskiej.

Zadania do realizacji w trakcie stażu:

* tłumaczenie tekstów informacyjno - promocyjnych z jęz. polskiego na jęz. niemiecki

* tłumaczenie dokumentów historycznych (XVIII/XIX w.) z języka niemieckiego na jęz. polski.

Wymagana jest znajomość języka polskiego na poziomie co najmniej podstawowym.

Opiekun w Muzeum Niepołomickim: Marzena Wilczyńska: e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Opiekun w Instytucie Germanistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego: Prof. Katarzyna Jaśtal, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Więcej informacji pod linkiem: https://ifg.filg.uj.edu.pl/

 

Das Museum Niepołomice nimmt am Programm Erasmus Plus teil und wird einen Studenten/Doktoranden aus den Ländern der Europäischen Union für ein sechsmonatiges Praktikum aufnehmen.

Aufgaben, die während des Praktikums auszuführen sind:

* Übersetzung von Informations- und Werbetexten aus dem Polnischen ins Deutsche.

* Übersetzung von historischen Dokumenten (18./19. Jahrhundert) aus dem Deutschen ins Polnische.

Kenntnisse der polnischen Sprache zumindest auf Grundniveau sind erforderlich.

Betreuerin im Museum Niepołomice: Marzena Wilczyńska - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Betreuerin am Institut für Germanische Philologie der Jagiellonen-Universität: Prof. Katarzyna Jaśtal - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 


 

WYKŁAD

"ŚWIAT WEDŁUG PIOTRA BRUEGELA STARSZEGO"

 

Obraz Pietera Brueghela młodszego „Kazanie św. Jana Chrzciciela” znajdujący się w zamkowej galerii sztuki zachodnoioeuropejskiej jest pretekstem do opowieści o artystycznej rodzinie, której protoplastą jest Piotr Breugel starszy, zwany Chłopskim. Ten niderlandzki malarz żyjący w XVI wieku był wybitnym autorem scen rodzajowych, którego sława przeniosła się na kolejne pokolenia. Jego dwaj synowie: Jan Brueghel starszy, zwany Aksamitnym oraz Pieter Brueghel młodszy, zwany Piekielnym czerpali z dorobku ojca, początkowo kopiując jego obrazy, a z czasem wypracowując własny styl. „Malarska firma” Brueglów działała w Europie przez ponad dwa stulecia.

Zapraszamy w niedzielę, 22 stycznia, godz. 16.00 – zamek królewski w Niepołomicach.

W cenie 1 zł oferujemy zwiedzanie galerii sztuki zachodnioeuropejskiej z wystawą Theatrum Pictorium – Teatr Malarstwa. Spotkania oraz wykład kuratora wystawy – Doroty Dec.

 

 

 


 

DZIEŃ OTWARTY MUZEÓW 2022

 

 


 

 

KRÓLEWSKI REMBRANDT

 

Po ponad stu latach przybył do Europy „Jeździec polski” –  obraz z niegdysiejszej kolekcji Stanisława Augusta Poniatowskiego. Po ekspozycji w warszawskich Łazienkach możemy podziwiać dzieło Rembrandta na Wawelu. O burzliwych losach obrazu, kolejnych jego właścicielach w Polsce, drodze do galerii Fricka w Nowym Jorku oraz o tajemniczym młodzieńcu i zagadkowym tytule, który nadał holenderski mistrz  - opowiadać będzie p. Dorota Dec – znawca europejskiego malarstwa, kurator wystawy Theatrum Pictorium. Teatr Malarstwa. Spotkania.

25 września, niedziela, godz. 16.00, zamek królewski, wstęp 1 zł

 


 

 

Między Wschodem a Zachodem

Malarstwo Paolo Veneziano

 

3 kwietnia, w niedzielę zapraszamy na kolejne spotkanie z p. Dorotą Dec – kuratorem wystawy sztuki europejskiej zatytułowanej Theatrum Pictorium – Teatr Malarstwa. Temat inspirowany obrazem Ukrzyżowanie Paolo Veneziano obejmuje historię krucyfiksu, jego cechy bizantyjskie i gotyckie oraz twórczość najwybitniejszego malarza weneckiego pierwszej połowy XIV wieku, pozostającego pod silnym wpływem sztuki bizantyjskiej.

3 kwietnia, godz. 16.00.

Wstęp za 1 zł umożliwia także zwiedzanie galerii.

 


 

 

13.02.2022

MIŁOŚĆ, MAŁŻEŃSTWO I POLITYKA

w XV - wiecznej Florencjii

 

WALENTYNKI W MUZEUM

13 lutego, w niedzielę, zapraszamy do zamkowej galerii sztuki europejskiej na kolejne spotkanie z kuratorem wystawy „Theatrum Pictorium – Teatr Malarstwa”, panią Dorotą Dec.

Tym razem usłyszymy opowieść o miłości i małżeństwie, ale także o polityce, która w XV wieku niejednokrotnie sterowała uczuciami potencjalnych kochanków. Kanwę tej historii stanowi jeden z obiektów wystawy, fragment cassone - bogato zdobionej złoceniami i malowidłami florenckiej skrzyni posażnej. Malowidła frontowe naszej cassone przedstawiają sceny zaczerpnięte z mitologii, traktujące o miłości, zazdrości, uprowadzeniach i innych podstępnych uczynkach.   

13.02. godz. 16.00 – Miłość, małżeństwo i polityka w XV-wiecznej Florencji.

Wstęp na wykład i wystawę – 1 zł.

Przypominamy o obowiązku zakładania maseczek we wnętrzach muzealnych.

Muzeum Niepołomickie

Muzeum czynne od wtorku do niedzieli 10:00 - 17:00 / W sobotę i niedziele przerwa techniczna od 13.00 do 13.30

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.