Sztuka polska XIX wieku - ponad 130 obrazów i 25 rzeźb ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie - została przedstawiona według poszczególnych gatunków malarstwa, wyodrębnionych i zhierarchizowanych przez francuską Królewską Akademię Malarstwa i Rzeźby w XVII wieku.
W ośmiu salach można podziwiać pejzaże, sceny rodzajowe, portrety, sceny religijne i historyczne. Autorami dzieł są wybitni polscy artyści, m. In. Henryk Siemiradzki, Jan Stanisławski, Artur Grottger, Leon Wyczółkowski, Piotr Michałowski, Jacek Malczewski, Stanisław Witkiewicz. W ich pracach znaleźć można liczne odwołania do znaczących wydarzeń z historii Polski i literatury, postacie wielkich Polaków, ojczyste krajobrazy i zabytki.
Znaczna część obrazów nie była nigdy prezentowana, stąd tytuł wystawy Znane i nieznane.
Galeria zdjęć
09.03.2022 ZMARŁA ZOFIA GOŁUBIEW
wieloletnia dyrektor Muzeum Narodowego
Mieliśmy wielką przyjemność i zaszczyt poznać i współpracować z Panią Zofią Gołubiew, historykiem sztuki, mistrzem muzealnictwa, menadżerem i wielką damą!
To Jej cudowny i wydawało się - szalony pomysł „Wielkiej Przeprowadzki” – przeniesienia zbiorów Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku na czas remontu krakowskich Sukiennic do zamku w Niepołomicach, wsparty inicjatywą i zamiłowaniem do ryzyka burmistrza Stanisława Kracika, spowodował powstanie niepowtarzalnej, budzącej zachwyt ekspozycji i dał początek wieloletniej owocnej współpracy Muzeum Niepołomickiego z Muzeum Narodowym w Krakowie. Ta inicjatywa, opieka i pomoc Dyrektor Zofii Gołubiew i Jej zespołu z MNK uczyniła, że było nam dane przeżyć wielką muzealną przygodę, a niepołomicki zamek zyskał nową jakość.
Zofia Gołubiew na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako mąż opatrznościowy, który odmienił nasze zawodowe życie.
Dziś pozostajemy pogrążeni w smutku.
Dyrekcja i pracownicy Muzeum Niepołomickiego
Uroczystości pogrzebowe: 17 marca 12:00 msza św. w bazylice Mariackiej, 14:00 Cmentarz Rakowicki