Obrazy i rzeźby w muzeum

 

Sztuka polska XIX wieku - ponad 130 obrazów i 25 rzeźb ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie - została przedstawiona według poszczególnych gatunków malarstwa, wyodrębnionych i zhierarchizowanych przez francuską Królewską Akademię Malarstwa i Rzeźby w XVII wieku.

W ośmiu salach można podziwiać pejzaże, sceny rodzajowe, portrety, sceny religijne i historyczne. Autorami dzieł są wybitni polscy artyści, m. In. Henryk Siemiradzki, Jan Stanisławski, Artur Grottger, Leon Wyczółkowski, Piotr Michałowski, Jacek Malczewski, Stanisław Witkiewicz. W ich pracach znaleźć można liczne odwołania do znaczących wydarzeń z historii Polski i literatury, postacie wielkich Polaków, ojczyste krajobrazy i zabytki. 

Znaczna część obrazów nie była nigdy prezentowana, stąd tytuł wystawy Znane i nieznane.

 

Galeria zdjęć

 


 

09.03.2022 ZMARŁA ZOFIA GOŁUBIEW

wieloletnia dyrektor Muzeum Narodowego

 

Mieliśmy wielką przyjemność i zaszczyt poznać i współpracować z Panią Zofią Gołubiew, historykiem sztuki, mistrzem muzealnictwa, menadżerem i wielką damą!

To Jej cudowny i wydawało się  - szalony pomysł „Wielkiej Przeprowadzki” – przeniesienia zbiorów Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku na czas remontu krakowskich Sukiennic do zamku w Niepołomicach, wsparty inicjatywą i zamiłowaniem do ryzyka burmistrza Stanisława Kracika, spowodował powstanie niepowtarzalnej, budzącej zachwyt ekspozycji i dał początek wieloletniej owocnej współpracy Muzeum Niepołomickiego z Muzeum Narodowym w Krakowie. Ta inicjatywa, opieka i pomoc Dyrektor Zofii Gołubiew i Jej zespołu z MNK uczyniła, że było nam dane przeżyć wielką muzealną przygodę, a niepołomicki zamek zyskał nową jakość.

Zofia Gołubiew na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako mąż opatrznościowy, który odmienił nasze zawodowe życie.

Dziś pozostajemy pogrążeni w smutku.

Dyrekcja i pracownicy Muzeum Niepołomickiego

 

Uroczystości pogrzebowe: 17 marca 12:00 msza św. w bazylice Mariackiej, 14:00 Cmentarz Rakowicki

 

Muzeum Niepołomickie czynne od wtorku do niedzieli 10:00-18:00 | W weekend przerwa techniczna od 13:00 do 13:30

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.