Rzeźby i eksponaty

 

Ekspozycja obejmująca trzy sale zamkowe prezentuje zwierzęta i ptaki łowne zarówno Puszczy Niepołomickiej, jak i odległych rejonów (Syberia, Kanada, Afryka), gdzie polują polscy myśliwi. Największe okazy to łoś z medalowym porożem oraz niedźwiedzie: brunatny i baribal.

Oddzielnie eksponowane są trofea afrykańskie: żyrafa, zebry, antylopy od największych eland i gnu po najmniejsze dik-dik, szakal, bawół, guźdźce, jeżozwierz i wiele innych.

Prezentację wzbogaca dziewiętnastowieczna broń myśliwska ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.

Wystawa nawiązująca do tradycji łowieckich, związanych z królewskimi polowaniami została przygotowana dzięki współpracy z krakowskim Oddziałem Polskiego Związku Łowieckiego oraz Janem hr Potockim i prof. Tadeuszem Uhlem.

 


BIEGUNY 2024

Wystawa fotograficzna ze zdjęciami autorstwa Włodzimierza Puchalskiego


 

100 LAT POLSKIEGO ZWIĄZKU ŁOWIECKIEGO 2023

 

 

- DOMOWROTY -

FRAGMENT WYSTAWY

 
 
 

- MYŚLIWSKA SZTUKA UŻYTKOWA -

 
DO PAŹDZIERNIKA 2021
 
Naczynie z malunkiem myśliwego z psem
 
 Foto. z "Myśliwska sztuka użytkowa"
 
 
 

- GALICYJSKIE ŁOWY -

Wystawa była czynna do końca 2020
 

Wystawa zorganizowana przez Małopolskie Centrum Kultury Łowieckiej opowiada historię stowarzyszeń i związków łowieckich na ziemiach polskich dawnego zaboru austriackiego od połowy XIX wieku do wybuchu II wojny światowej. Prezentowane są akty założycielskie, statuty, regulaminy, legitymacje i wydawnictwa dokumentujące aktywność galicyjskich myśliwych oraz ich udział w krajowych i międzynarodowych wystawach. Bogata kolekcja oznak, plakiet i medali, obiekty sztuki użytkowej wykonane ze srebrzonej cyny i mosiądzu, rzeźby z brązu przedstawiające patronów i opiekunów myśliwych czy sceny rodzajowe ukazują różnorodność kultury łowieckiej.

Całość dopełniają fotografie Włodzimierza Puchalskiego z lat 30.  Wystawa potrwa do października 2020 r. Towarzyszy jej katalog, który można kupić w kasie Muzeum. Zgromadzone obiekty pochodzą ze zbiorów Bogdana Kowalcze, Leszka Szewczyka i Muzeum Niepołomickiego. Komisarzem wystawy jest Marek P. Krzemień.

 

Sala łowiecka z eksponatami myślistwa

 

Muzeum Niepołomickie czynne od wtorku do niedzieli 10:00-18:00 | W weekend przerwa techniczna od 13:00 do 13:30

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.