Obraz malarski

 


WYSTAWA FOTOGRAFII PRZYRODNICZEJ

 

 „Chcieliśmy na tej wystawie uchylić przed widzem odrobinę tego świata, z którym my obcujemy dość często. Świata kolorowych, żywych stworzeń budzących zdziwienie, uśmiech, a czasem wielką sympatię. Świata bogatego w dźwięki, głosy i zachowania czasem i nam bardzo podobne. Świata zadziwiających krajobrazów, które napawają optymizmem” – deklarują autorzy zdjęć skupieni w Związku Polskich Fotografów Przyrody.

Wystawa została zorganizowana jako wprowadzenie do projektu „Włodzimierz Puchalski na maxa. Digitalizacja i udostępnianie negatywów o tematyce przyrodniczej”, realizowanego przez Muzeum Niepołomickie, a dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Kultura cyfrowa.

Związek Polskich Fotografów Przyrody - Okręg Krakowski jest partnerem muzeum w tym projekcie.

Wystawa czynna od 22 lipca do 31 sierpnia 2021 r.

 

 

MYŚLIWSKA SZTUKA UŻYTKOWA

do października 2021

 

 


 

BYŁO BĘDZIE ŻYCIE

 

15.08.2020

Seria prac malarskich w cyklu „Było Będzie Życie” to spojrzenie na proces powstania życia na Ziemi - od materii nieożywionej, poprzez pojawienie się zaczątków życia w wodzie, aż po jego rozwój w obfitą bioróżnorodność. W procesie tym fascynujące jest pytanie - nie rozstrzygnięte jeszcze definitywnie przez naukę - o to w jaki sposób i w którym momencie z elementów materii nieożywionej pojawia się życie. Dlaczego nieożywione w swej naturze atomy mogą połączyć się tak, by w wyniku ich połączeń pojawiały się ożywione formy bytu.

W historii istnienia życia na Ziemii przechodziło ono także etapy gwałtownego wzrostu i rozwoju, przeplatane okresami wielkich wymierań, dochodząc do krawędzi wyginięcia. W XXI wieku obserwujemy kolejne masowe wymieranie gatunków, tym razem powodowane działalnością człowieka. Stajemy więc przed pytaniem, czy życie może zostać wyeliminowane? Czy pojawi się ponownie? Czy może po prostu przetrwa mimo nas?

Autorka cyklu - Maja Pelc - jest absolwentką Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz studiów podyplomowych na krakowskiej ASP. Swoją drogę artystyczną rozpoczęła już w wieku dorosłym, spontanicznie wracając do zainteresowań z dzieciństwa. Cykl "Było Będzie Życie" powstał jako praca dyplomowa w pracowni malarstwa na Wydziale Sztuki UP. Eksploruje temat pojawienia sie życia na Ziemi, zadając jednocześnie pytanie o jego przetrwanie w zetknięciu z cywilizacja człowieka. Łączy w sobie techniki malarskie oraz rysunkowe, obie bliskie autorce.

 

Data: 15.08.2020 / 11:00 - 18:00

Miejsce wystawy: Podegrodzie

 

Z morza - obraz Maji Pelc

 

 

TAJEMNICE UCZUĆ

 
07.03 - 10.04.2020
 

W sobotę 7 marca zapraszamy do Zamku Królewskiego w Niepołomicach na otwarcie wystawy malarstwa autorstwa Ewy Kalinowskiej - Maćków. Wernisaż rozpocznie się o godzinie 16:00.

Ewa Kalinowska – Maćków, krakowska artystka, specjalizuje się w malarstwie sztalugowym w technice olejnej. Rysunkiem zajmuje się od dzieciństwa. Wiele lat nauki i pracy zaowocowało licznymi wystawami. W swoim dorobku ma 126 wystaw zbiorowych i poplenerowych oraz 43 wystawy indywidualne. Wiele prac przekazała na rzecz akcji charytatywnych. Wspiera m.in. Dom Dziecka im. Jana Brzechwy, Fundację im. prof. Juliana Aleksandrowicza, Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, Rotary Club Kraków Wyspiański. Jest członkiem zwyczajnym Związku Polskich Artystów Plastyków, należy do Klubu Malarzy przy ZPAP/OK oraz Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Wszelkich - koło Zwierzyniec. Wyróżniona nagrodą Kapituły Dzielnicy XI Podgórze Duchackie w kategorii Twórca 2013 oraz dyplomem za scenografię do spektaklu poetycko-muzycznego Śliwiak lirycznie (Noc Poezji 2018, Kraków).

Malowanie jest jej pasją, bez niego nie wyobraża sobie życia. Pomysły rodzą się ze snów, przemyśleń, chwil, ułamków sekundy. Na wystawie w niepołomickim zamku prezentuje prace z lat 2012 – 2020.

Wystawa będzie czynna do 10 kwietnia.

 

 
Pataszarka - obraz Ewy Kalinowskiej - Maćków, olej na płótnie 
 

 

 

 

 

"THEATRUM PICTORIUM - TEATR MALARSTWA. SPOTKANIA" - Od 17 lipca przedwernisażowe pokazy

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.