Kwiaty na czarnobiałej fotografii
 
 
NAJWIĘKSZĄ MIŁOŚCIĄ MOJEGO ŻYCIA ZAWSZE BYŁY PTAKI.
PTAKI WIOSNĄ.
 
Wystawa fotografii Włodzimierza Puchalskiego do 31.09.2021
 
 

 

ZMARŁ TOMASZ OGRODOWCZYK

11.05.2020

 

Tomasz Ogrodowczyk był (chociaż w pewnym sensie nadal jest) człowiekiem któremu wrażliwość i miłość do przyrody wyznaczyła życiową drogę. Droga ta była pełna twórczych przedsięwzięć, czasami przeciwności ale i wielkich sukcesów. Jako filmowiec, fotograf, autor nagrań ptaków otrzymywał wiele nagród w Polsce i za granicą.

Jego wielkim autorytetem w dziedzinie, w której tworzył był bez wątpienia Włodzimierz Puchalski. Jednym  z celów, które sobie wyznaczył było przypomnienie twórczości swojego Mistrza. Przez wiele miesięcy pracował nad rekonstrukcją filmów i wydaniem na nowo czterech  albumów W. Puchalskiego. To uważał za swój największy sukces.

W związku z pracą nad albumami wielokrotnie gościł w Muzeum Niepołomickim, dał się poznać jako Człowiek o niezwykłej wprost  charyzmie. Żył przyrodą, zanurzony w jej bogactwie czerpał z niej dla siebie siłę i radość. Niech słowami pożegnania będzie cytat z utworu Jeremiego Przybory, którego twórczość Tomasz Ogrodowczyk bardzo cenił.

„(…) Spotkamy się na tamtym świecie
Więc pospiesz rad na tamten świat
Będziemy się śmiać, ty i ja, zrywać boki: ha, ha!
Spotkamy się. Tymczasem pa.”   

Tomasz Ogrodowczyk

  

NA POLACH, WODACH I ŁĄKACH

07.03 - 27.03.2020

 

W 111 rocznicę urodzin Włodzimierza Puchalskiego, 7 marca zapraszamy na spotkanie przyjaciół i sympatyków Mistrza połączone z otwarciem wystawy fotograficznej. Wydarzanie rozpocznie się o 11:00 w Dworze Czeczów (Kraków - Bieżanów, ul. ks. J. Popiełuszki 36)

W programie:

 • Spotkanie z przedstawicielem Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego
 • Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego "Ptaki w obiektywie"

 

Organizatorzy:

Muzeum Niepołomickie

Centrum Kultury Podgórza - Dwór Czeczów

 

  

KONKURS FOTOGRAFICZNY „PTAKI W OBIEKTYWIE”

 

REGULAMIN

 

 1. Konkurs skierowany jest do każdej grupy wiekowej.
 2. Tematem prac konkursowych są fotografie ptaków dziko żyjących, występujących w Polsce.
 3. Konkurs będzie trwał do 29.02.2020 r.
 4. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się na wernisażu wystawy fotografii Włodzimierza Puchalskiego Na polach, wodach i łąkach” w Dworze Czeczów  w dniu 07.03.2020 r. o godzinie 11.00.  
 5. Każdy uczestnik może nadesłać jedną fotografię wykonaną metodą tradycyjną, cyfrową lub smartfonem.
 6. Technika wykonania dowolna, format JPG do 10 MB.
 7. Nie zezwala się stosowania fotomontażu i filtrów.
 8. Zdjęcia należy nadsyłać pocztą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. temat: Konkurs Fotograficzny
 9. Zwycięzcy otrzymają nagrody w postaci albumów i filmów autorstwa Włodzimierza Puchalskiego.

 

Żuraw stoi nad swoim gniazdem, w którym widoczne są jajka

 

     

DZIEŃ OTWARTYCH DRZWI MUZEÓW KRAKOWSKICH - 17.11.2019

 

PTASIA KOMNATA - Została zaaranżowana w oparciu o twórczość Włodzimierza Puchalskiego.

Pół roku temu kiedy po raz pierwszy z okazji Nocy muzeów powstała Ptasia komnata, zostaliśmy mile zaskoczeni ogromną chęcią wśród dzieci i młodzieży do poznawania przyrody. Był to powód dla którego postanowiliśmy na Dzień Otwartych Drzwi Muzeów to powtórzyć.

Dlatego tak jak wtedy tak i teraz powstała czatownia, a wnętrze jej zostało wypełnione fotografiami ptaków, trzcinami, trawami, a  nawet butami gumowymi samego Włodzimierza Puchalskiego. Nie zawiedliśmy się na dzieciach, które z ogromnym zaangażowaniem szukały w ptasiej komnacie odpowiedzi na postawione w quizie pytania.

Odbyła się również projekcja filmu Włodzimierza Puchalskiego Na Ptasiej wyspie. Film  z równym zaciekawieniem przyciągnął przed ekran młodszych i starszych odwiedzających. Dużo optymizmu wstąpiło w nas, pracowników muzeum,  gdyż okazało się, że czarno–białe zdjęcia trochę trzcin  i zachęty były w stanie oderwać młodzież od smartfonów :)  

  

ArtEko RODZINNE WARSZTATY ARTYSTYCZNO- OGRODNICZE  -  16.06.2019

 

Do odbywającego  się w Krakowie Festiwalu Ogrodów od dnia 31.05 – 16.6 2019 r. dołączyło również Muzeum Niepołomickie poprzez zorganizowanie warsztatów ogrodniczych oraz wystawę Mistrz portretów natury. Ogrody – fotografie Włodzimierza Puchalskiego.

Grzegorz Gorycki pracownik Muzeum Niepołomickiego w oparciu o wystawę fotografii Włodzimierza Puchalskiego opowiedział uczestnikom zajęć o ich twórcy oraz jego wielkiej fotograficznej i przyrodniczej pasji. Zaprezentowane na fotografiach kwiaty stały się dla uczestników warsztatów inspiracją do stworzenia własnych malowanych ogrodów. Na Podegrodziu, w pobliżu ogrodów królowej Bony, dzieci przy pomocy rodziców zasadzili w doniczkach swoje roślinki, które zabrali do domu.

Zajęcia poprowadziła Marta Kula – Ulatowska, projektantka zielonych przestrzeni, malarka, autorka książki „Mali ogrodnicy w Wielkim Mieście”.

  

NOC MUZEÓW - 17.05.2019

 

Z okazji organizowanych w roku bieżącym NOCY MUZEÓW twórczość Włodzimierza Puchalskiego została ukazana w trzech odsłonach: fotografii, filmie i w zabawie interaktywnej.

MISTRZ PORTRETÓW NATURY. OGRODY – wystawa fotografii

Na wystawę składają się unikatowe fotografie Włodzimierza Puchalskiego wykonane od lat 30. do 70. w technice czarno- białej. Poprzez tak ograniczoną paletę barw ukazane kwiaty zdają się być polem dla wyobraźni i wrażliwości ich odbiorców. Kwiaty pojedyncze i zebrane    w większe grupy, kwiaty polne, leśne i skalne współtworzą razem  piękny naturalny ogród.

PROJEKCJA FILMÓW PRZYRODNICZYCH WŁODZIMIERZA PUCHALSKIEGO

Zaprezentowane  dwa filmy były pionierskimi w dziedzinie polskiej kinematografii przyrodniczej, a ponadto przyniosły ich Autorowi wielkie uznanie i sławę również na międzynarodowej scenie. Film Ptasia wyspa z roku 1947 ukazuje niezwykłe kadry z życia ptaków sfilmowanych na wyspie Milicz. Za tę realizację Twórca otrzymał I Nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Fontainebleau, a także I Nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Edynburgu. Kolejny film Wykluwanie się piskląt został zrealizowany w 1948 roku. Kamera Mistrza towarzyszy ptakom już od momentu przyjścia na świat i jest z nimi podczas pierwszych niezdarnych ruchów, w czasie pobierania pokarmu od rodziców, a także kiedy pisklęta stawiają już w pełni samodzielne kroki. Film ten otrzymał Honorowe Wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Londynie.

PTASIA KOMNATA

W jednej z zamkowych sal  z siatki maskującej, kilku łodyg bambusa i trzciny powstała czatownia.  Miała ona nawiązywać do budowli, które stawiał sam Włodzimierz Puchalski w celu obserwacji przyrody. We wnętrzu, wśród trzcin i traw,  umieszczone zostały fotografie Mistrza przedstawiające  ptaki wodne i brodzące, a także krótkie informacje o nich. Dzieci odwiedzające komnatę na podstawie  wiedzy zawartej w opisach odpowiadały na pytania zadane w quizie. W uczestnikach było bardzo dużo chęci i ciekawości do poznania ptasich tajemnic, a także wiele radości z prawidłowo udzielanych odpowiedzi. Nagrodami były albumy i filmy autorstwa samego Włodzimierza Puchalskiego.

 

 

  

ARKTYKA I ANTARKTYKA – 200 LAT BADAŃ POLARNYCH - 05.04.2019

 

Pod powyższym tytułem została otwarta 5.04.2019 wystawa w muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Wśród wielu uczestników wypraw polarnych została przypomniana również osoba Włodzimierza Puchalskiego. Niezwykłe umiejętności fotograficzne, a także znajomość przyrody zaważyła na tym aby to właśnie prekursor polskiej fotografii przyrodniczej wziął udział w wyprawach naukowych na Arktykę i Antarktykę. Dokumentacją tych pobytów są fotografie, które zostały zaprezentowane na wystawie, makatki, proporczyki, a także dokument przekroczenia koła podbiegunowego. Wśród eksponatów ukazana została również makieta pomnika, który znajduje się na grobie zmarłego na Antarktyce Włodzimierza Puchalskiego.

Wszystkie zaprezentowane na wystawie fotografie, a także pamiątki związane z Włodzimierzem Puchalskim zostały wypożyczone z Muzeum Niepołomickiego.

  

ZŁOTEM NAGRODZONE

 

Wystawa Złotem nagrodzone to kolejne spotkanie z twórczością Włodzimierza Puchalskiego w Dworze Czeczów.  W okolicach  urodzin Mistrza spotykają się tutaj miłośnicy Jego twórczości, a także pasjonaci fotografii przyrodniczej. Tym razem na wystawie będzie można zobaczyć fotogramy i film, które szczególnie zostały docenione w kraju i za granicą bowiem nagrodzono je złotem. Historia nagród sięga aż do roku 1933, a miejsce ich otrzymania to między innymi Berlin, Kair, Brno.

Na wernisaż zaproszenie przyjął Pan Paweł Wrona V-ce Prezes Związku Polskich Fotografików Przyrody tym chętniej iż sam jest wielkim miłośnikiem twórczości Włodzimierza Puchalskiego. Pan Paweł zaprezentuje swoje fotografie przyrodnicze, a także powie według jakich kryteriów dokonuje wyboru fotografii, które według Niego zasługują na nagrodę.

 

Otwarcie wystawy 9.03.2019 r. o godzinie 11.00

DWÓR CZECZÓW (Kraków - Bieżanów)

 

czarnobiała fotografia zająca kicającego po śniegu

  

"POWROTY..."

 

Wystawa Powroty …” -  to kolejne już spotkanie z twórczością Włodzimierza Puchalskiego organizowane w Dworze Czeczów z okazji urodzin tego wielkiego Mistrza fotografii przyrodniczej. Tym razem tematem prac będą bociany, których powroty tak bardzo przez wszystkich wyczekiwane, kojarzą się z nadchodzącą wiosną. Ich wiosenne przyloty do gniazd stały się przedmiotem pierwszego w Polsce eksperymentu przeprowadzonego w 1937 roku. Nad tym doświadczeniem z Profesorem Kazimierzem Wodzickim współpracował Włodzimierz Puchalski.

Zapraszamy 17 marca o godzinie 11.00. Wystawa będzie czynna do 6 kwietnia.

czarnobiała fotografia bocianów

 

 

 "NAJPIĘKNIEJSZA PORA"

 

Wiosna ulubiona szczególnie przez Włodzimierza Puchalskiego jest tematem wystawy "Najpiękniejsza pora".

Te niezwykłe ujęcia budzącej się do życia przyrody można zobaczyć od 6 marca 2018 roku w jednej z muzealnych sal.

Zapraszamy

 

  czarnobiała fotografia drzew nad wodą

  

"NA TATRZAŃSKIM SZLAKU"

4 marca 2017, w sobotę, o godz. 11.00 w Dworze Czeczów w Krakowie Bieżanowie odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej "Na tatrzańskim szlaku".
Na ekspozycję składają się fotogramy znakomitego fotografa i filmowca Włodzimierza Puchalskiego wykonane w Tatrach podczas współpracy z Zofią Radwańską-Paryską botanikiem, pierwszą kobietą przewodnikiem i ratownikiem tatrzańskim.

O przyrodzie Tatr opowie dr inż. Tomasz Skrzydłowski ekolog lasu i botanik, pracownik Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Postać Zofii Radwańskiej Paryskiej przybliży 3 Podgórska Drużyna Harcerek – Róża Wiatrów, nazwana Jej imieniem.

Spotkanie odbywa się w 108 rocznicę urodzin Włodzimierza Puchalskiego.
Serdecznie zapraszamy

 

Galeria zdjęć

 

Muzeum czynne od wtorku do niedzieli 10:00 - 17:00 | W weekend przerwa techniczna od 13:00 do 13:30 | 24 października 13:00 – kuratorskie oprowadzanie po wystawie Theatrum Pictorium – Teatr Malarstwa. Spotkania.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.