ZMARŁ TOMASZ OGRODOWCZYK
Tomasz Ogrodowczyk był (chociaż w pewnym sensie nadal jest) człowiekiem któremu wrażliwość i miłość do przyrody wyznaczyła życiową drogę. Droga ta była pełna twórczych przedsięwzięć, czasami przeciwności ale i wielkich sukcesów. Jako filmowiec, fotograf, autor nagrań ptaków otrzymywał wiele nagród w Polsce i za granicą.
Jego wielkim autorytetem w dziedzinie, w której tworzył był bez wątpienia Włodzimierz Puchalski. Jednym z celów, które sobie wyznaczył było przypomnienie twórczości swojego Mistrza. Przez wiele miesięcy pracował nad rekonstrukcją filmów i wydaniem na nowo czterech albumów W. Puchalskiego. To uważał za swój największy sukces.
W związku z pracą nad albumami wielokrotnie gościł w Muzeum Niepołomickim, dał się poznać jako Człowiek o niezwykłej wprost charyzmie. Żył przyrodą, zanurzony w jej bogactwie czerpał z niej dla siebie siłę i radość. Niech słowami pożegnania będzie cytat z utworu Jeremiego Przybory, którego twórczość Tomasz Ogrodowczyk bardzo cenił.
„(…) Spotkamy się na tamtym świecie
Więc pospiesz rad na tamten świat
Będziemy się śmiać, ty i ja, zrywać boki: ha, ha!
Spotkamy się. Tymczasem pa.”
NA POLACH, WODACH I ŁĄKACH
07.03 - 27.03.2020
W 111 rocznicę urodzin Włodzimierza Puchalskiego, 7 marca zapraszamy na spotkanie przyjaciół i sympatyków Mistrza połączone z otwarciem wystawy fotograficznej. Wydarzanie rozpocznie się o 11:00 w Dworze Czeczów (Kraków - Bieżanów, ul. ks. J. Popiełuszki 36)
W programie:
- Spotkanie z przedstawicielem Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego
- Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego "Ptaki w obiektywie"
Organizatorzy:
Muzeum Niepołomickie
Centrum Kultury Podgórza - Dwór Czeczów
KONKURS FOTOGRAFICZNY „PTAKI W OBIEKTYWIE”
REGULAMIN
- Konkurs skierowany jest do każdej grupy wiekowej.
- Tematem prac konkursowych są fotografie ptaków dziko żyjących, występujących w Polsce.
- Konkurs będzie trwał do 29.02.2020 r.
- Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się na wernisażu wystawy fotografii Włodzimierza Puchalskiego „Na polach, wodach i łąkach” w Dworze Czeczów w dniu 07.03.2020 r. o godzinie 11.00.
- Każdy uczestnik może nadesłać jedną fotografię wykonaną metodą tradycyjną, cyfrową lub smartfonem.
- Technika wykonania dowolna, format JPG do 10 MB.
- Nie zezwala się stosowania fotomontażu i filtrów.
- Zdjęcia należy nadsyłać pocztą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. temat: Konkurs Fotograficzny
- Zwycięzcy otrzymają nagrody w postaci albumów i filmów autorstwa Włodzimierza Puchalskiego.
DZIEŃ OTWARTYCH DRZWI MUZEÓW KRAKOWSKICH - 17.11.2019
PTASIA KOMNATA - Została zaaranżowana w oparciu o twórczość Włodzimierza Puchalskiego.
Pół roku temu kiedy po raz pierwszy z okazji Nocy muzeów powstała Ptasia komnata, zostaliśmy mile zaskoczeni ogromną chęcią wśród dzieci i młodzieży do poznawania przyrody. Był to powód dla którego postanowiliśmy na Dzień Otwartych Drzwi Muzeów to powtórzyć.
Dlatego tak jak wtedy tak i teraz powstała czatownia, a wnętrze jej zostało wypełnione fotografiami ptaków, trzcinami, trawami, a nawet butami gumowymi samego Włodzimierza Puchalskiego. Nie zawiedliśmy się na dzieciach, które z ogromnym zaangażowaniem szukały w ptasiej komnacie odpowiedzi na postawione w quizie pytania.
Odbyła się również projekcja filmu Włodzimierza Puchalskiego Na Ptasiej wyspie. Film z równym zaciekawieniem przyciągnął przed ekran młodszych i starszych odwiedzających. Dużo optymizmu wstąpiło w nas, pracowników muzeum, gdyż okazało się, że czarno–białe zdjęcia trochę trzcin i zachęty były w stanie oderwać młodzież od smartfonów :)
ArtEko RODZINNE WARSZTATY ARTYSTYCZNO- OGRODNICZE - 16.06.2019
Do odbywającego się w Krakowie Festiwalu Ogrodów od dnia 31.05 – 16.6 2019 r. dołączyło również Muzeum Niepołomickie poprzez zorganizowanie warsztatów ogrodniczych oraz wystawę Mistrz portretów natury. Ogrody – fotografie Włodzimierza Puchalskiego.
Grzegorz Gorycki pracownik Muzeum Niepołomickiego w oparciu o wystawę fotografii Włodzimierza Puchalskiego opowiedział uczestnikom zajęć o ich twórcy oraz jego wielkiej fotograficznej i przyrodniczej pasji. Zaprezentowane na fotografiach kwiaty stały się dla uczestników warsztatów inspiracją do stworzenia własnych malowanych ogrodów. Na Podegrodziu, w pobliżu ogrodów królowej Bony, dzieci przy pomocy rodziców zasadzili w doniczkach swoje roślinki, które zabrali do domu.
Zajęcia poprowadziła Marta Kula – Ulatowska, projektantka zielonych przestrzeni, malarka, autorka książki „Mali ogrodnicy w Wielkim Mieście”.
NOC MUZEÓW - 17.05.2019
Z okazji organizowanych w roku bieżącym NOCY MUZEÓW twórczość Włodzimierza Puchalskiego została ukazana w trzech odsłonach: fotografii, filmie i w zabawie interaktywnej.
MISTRZ PORTRETÓW NATURY. OGRODY – wystawa fotografii
Na wystawę składają się unikatowe fotografie Włodzimierza Puchalskiego wykonane od lat 30. do 70. w technice czarno- białej. Poprzez tak ograniczoną paletę barw ukazane kwiaty zdają się być polem dla wyobraźni i wrażliwości ich odbiorców. Kwiaty pojedyncze i zebrane w większe grupy, kwiaty polne, leśne i skalne współtworzą razem piękny naturalny ogród.
PROJEKCJA FILMÓW PRZYRODNICZYCH WŁODZIMIERZA PUCHALSKIEGO
Zaprezentowane dwa filmy były pionierskimi w dziedzinie polskiej kinematografii przyrodniczej, a ponadto przyniosły ich Autorowi wielkie uznanie i sławę również na międzynarodowej scenie. Film Ptasia wyspa z roku 1947 ukazuje niezwykłe kadry z życia ptaków sfilmowanych na wyspie Milicz. Za tę realizację Twórca otrzymał I Nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Fontainebleau, a także I Nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Edynburgu. Kolejny film Wykluwanie się piskląt został zrealizowany w 1948 roku. Kamera Mistrza towarzyszy ptakom już od momentu przyjścia na świat i jest z nimi podczas pierwszych niezdarnych ruchów, w czasie pobierania pokarmu od rodziców, a także kiedy pisklęta stawiają już w pełni samodzielne kroki. Film ten otrzymał Honorowe Wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Londynie.
PTASIA KOMNATA
W jednej z zamkowych sal z siatki maskującej, kilku łodyg bambusa i trzciny powstała czatownia. Miała ona nawiązywać do budowli, które stawiał sam Włodzimierz Puchalski w celu obserwacji przyrody. We wnętrzu, wśród trzcin i traw, umieszczone zostały fotografie Mistrza przedstawiające ptaki wodne i brodzące, a także krótkie informacje o nich. Dzieci odwiedzające komnatę na podstawie wiedzy zawartej w opisach odpowiadały na pytania zadane w quizie. W uczestnikach było bardzo dużo chęci i ciekawości do poznania ptasich tajemnic, a także wiele radości z prawidłowo udzielanych odpowiedzi. Nagrodami były albumy i filmy autorstwa samego Włodzimierza Puchalskiego.
ARKTYKA I ANTARKTYKA – 200 LAT BADAŃ POLARNYCH - 05.04.2019
Pod powyższym tytułem została otwarta 5.04.2019 wystawa w muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Wśród wielu uczestników wypraw polarnych została przypomniana również osoba Włodzimierza Puchalskiego. Niezwykłe umiejętności fotograficzne, a także znajomość przyrody zaważyła na tym aby to właśnie prekursor polskiej fotografii przyrodniczej wziął udział w wyprawach naukowych na Arktykę i Antarktykę. Dokumentacją tych pobytów są fotografie, które zostały zaprezentowane na wystawie, makatki, proporczyki, a także dokument przekroczenia koła podbiegunowego. Wśród eksponatów ukazana została również makieta pomnika, który znajduje się na grobie zmarłego na Antarktyce Włodzimierza Puchalskiego.
Wszystkie zaprezentowane na wystawie fotografie, a także pamiątki związane z Włodzimierzem Puchalskim zostały wypożyczone z Muzeum Niepołomickiego.
ZŁOTEM NAGRODZONE
Wystawa Złotem nagrodzone to kolejne spotkanie z twórczością Włodzimierza Puchalskiego w Dworze Czeczów. W okolicach urodzin Mistrza spotykają się tutaj miłośnicy Jego twórczości, a także pasjonaci fotografii przyrodniczej. Tym razem na wystawie będzie można zobaczyć fotogramy i film, które szczególnie zostały docenione w kraju i za granicą bowiem nagrodzono je złotem. Historia nagród sięga aż do roku 1933, a miejsce ich otrzymania to między innymi Berlin, Kair, Brno.
Na wernisaż zaproszenie przyjął Pan Paweł Wrona V-ce Prezes Związku Polskich Fotografików Przyrody tym chętniej iż sam jest wielkim miłośnikiem twórczości Włodzimierza Puchalskiego. Pan Paweł zaprezentuje swoje fotografie przyrodnicze, a także powie według jakich kryteriów dokonuje wyboru fotografii, które według Niego zasługują na nagrodę.
Otwarcie wystawy 9.03.2019 r. o godzinie 11.00
DWÓR CZECZÓW (Kraków - Bieżanów)
"POWROTY..."
Wystawa „Powroty …” - to kolejne już spotkanie z twórczością Włodzimierza Puchalskiego organizowane w Dworze Czeczów z okazji urodzin tego wielkiego Mistrza fotografii przyrodniczej. Tym razem tematem prac będą bociany, których powroty tak bardzo przez wszystkich wyczekiwane, kojarzą się z nadchodzącą wiosną. Ich wiosenne przyloty do gniazd stały się przedmiotem pierwszego w Polsce eksperymentu przeprowadzonego w 1937 roku. Nad tym doświadczeniem z Profesorem Kazimierzem Wodzickim współpracował Włodzimierz Puchalski.
Zapraszamy 17 marca o godzinie 11.00. Wystawa będzie czynna do 6 kwietnia.
"NAJPIĘKNIEJSZA PORA"
Wiosna ulubiona szczególnie przez Włodzimierza Puchalskiego jest tematem wystawy "Najpiękniejsza pora".
Te niezwykłe ujęcia budzącej się do życia przyrody można zobaczyć od 6 marca 2018 roku w jednej z muzealnych sal.
Zapraszamy
"NA TATRZAŃSKIM SZLAKU"
4 marca 2017, w sobotę, o godz. 11.00 w Dworze Czeczów w Krakowie Bieżanowie odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej "Na tatrzańskim szlaku".
Na ekspozycję składają się fotogramy znakomitego fotografa i filmowca Włodzimierza Puchalskiego wykonane w Tatrach podczas współpracy z Zofią Radwańską-Paryską botanikiem, pierwszą kobietą przewodnikiem i ratownikiem tatrzańskim.
O przyrodzie Tatr opowie dr inż. Tomasz Skrzydłowski ekolog lasu i botanik, pracownik Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Postać Zofii Radwańskiej Paryskiej przybliży 3 Podgórska Drużyna Harcerek – Róża Wiatrów, nazwana Jej imieniem.
Spotkanie odbywa się w 108 rocznicę urodzin Włodzimierza Puchalskiego.
Serdecznie zapraszamy