Galeria Artystycznej Fotografii Przyrodniczej

Powstanie Galerii zdjęć autorstwa Włodzimierza Puchalskiego stało się możliwe poprzez digitalizację 6 tysięcy negatywów, dofinansowaną  ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego  w wysokości 53010,00 zł i ze środków własnych, które wyniosły 21990 zł.

Pragnęliśmy w Galerii pokazać Włodzimierza Puchalskiego nie tylko jako fotografa przyrody, ale również jako artystę, który poprzez własną koncepcję i niepowtarzalność, czynił ze swoich ujęć niemal dzieła sztuki. Dlatego nikt lepiej nie mógł dokonać wyboru fotografii niż córka Anna Puchalska- Żelewska, która doskonale znała wrażliwość i sposób patrzenia na przyrodę swojego ojca. Jak sama wspomina praca nad wyborem materiału była czasem przepełnionym sentymentem, ale także  radością, kiedy zobaczyła siebie jako małą dziewczynkę siedzącą na ławce obok prof. Władysława Szafera i zachwytem nad ujęciami, które zobaczyła dopiero po raz pierwszy.

Sposób ekspozycji, to tematycznie podzielone fotografie opatrzone  podpisem, dokładnie takim jaki widniał na negatywach.

Zapraszamy do przyglądnięcia się tym niezwykłym ujęciom ukazującym piękno przyrody i artystyczną duszę ich twórcy.

Aneta Słowikowska
Muzeum Niepołomickie 

Wystawa "Kwiaty pamięci i wdzięczności" czynna do 10 października | Muzeum czynne od 10.00 do 18.00 | W weekend przerwa techniczna od 13.30 do 14.00

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.