WYSTAWY 2007

 

SUKIENNICE W NIEPOŁOMICACH

Na czas remontu krakowskich Sukiennic Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku Muzeum Narodowego w Krakowie znalazła swoje miejsce w przestronnych salach Zamku Królewskiego w Niepołomicach.

ZAPRASZAMY NA WIRTUALNY SPACER > SPACER

Szerszy tekst – patrz Archiwum, rok 2010


JAN MATEJKO - WERNYHORA - POD NOWYM ADRESEM

Ekspozycji słynnego dzieła towarzyszy prezentacja multimedialna.

 

GABINET WŁODZIMIERZA PUCHALSKIEGO

W sali południowego skrzydła zamku Królewskiego w Niepołomicach zaaranżowano gabinet Włodzimierza Puchalskiego (1909-1979), wybitnego fotografika i pioniera filmu przyrodniczego. W gabinecie znajduje się najważniejsza część kolekcji (dar Alany i Anny Puchalskich): 100 tysięcy negatywów, przeźrocza, fotogramy wystawowe, albumy i rękopisy, a także pamiątki rodzinne, wśród nich ulubiony fotel Puchalskiego, zegar z kukułką oraz przedmioty towarzyszące mu podczas pracy w terenie. Wyjątkowymi eksponatami są skrzynkowe aparaty fotograficzne z przełomu XIX i XX wieku z zestawami klisz, którymi posługiwali się ojciec i starszy brat - dzięki nim młody Puchalski rozwijał swoją pasję fotografowania natury. Zaprezentowane w formie tematycznych wystaw fotografie dają możliwość spotkania z przyrodą zatrzymaną w kadrze przez niezwykłego podróżnika. 

WYSTAWY 2013

 

PRZYŁBICE, KIRYSY, GULFY… - ZBROJE I BROŃ BIAŁA OD XV DO XVII WIEKU

Wystawę zorganizowało Muzeum Niepołomickie przy współpracy z szablapolska.com Natalia Czartoryska Ostrołęka. W powstałej Zbrojowni można było zobaczyć m. in. kostiumową zbroję maksymiliańską, husarską, kirasjerską, pełną zbroję na konia, a także wiele rodzajów broni białej takiej jak: miecze, topory, szable i wiele innych. Wystawa cieszyła się zainteresowaniem wśród zwiedzających, szczególnie dzieci. W trakcie trwania wystawy odbywały się również zajęcia edukacyjne dla dzieci ze szkół podstawowych, w których wzięło udział ponad 400 uczniów.

WYSTAWY 2020

 

BYŁO BĘDZIE ŻYCIE

Seria prac malarskich w cyklu „Było Będzie Życie” to spojrzenie na proces powstania życia na Ziemi - od materii nieożywionej, poprzez pojawienie się zaczątków życia w wodzie, aż po jego rozwój w obfitą bioróżnorodność. W procesie tym fascynujące jest pytanie - nie rozstrzygnięte jeszcze definitywnie przez naukę - o to w jaki sposób i w którym momencie z elementów materii nieożywionej pojawia się życie. Dlaczego nieożywione w swej naturze atomy mogą połączyć się tak, by w wyniku ich połączeń pojawiały się ożywione formy bytu.

W historii istnienia życia na Ziemii przechodziło ono także etapy gwałtownego wzrostu i rozwoju, przeplatane okresami wielkich wymierań, dochodząc do krawędzi wyginięcia. W XXI wieku obserwujemy kolejne masowe wymieranie gatunków, tym razem powodowane działalnością człowieka. Stajemy więc przed pytaniem, czy życie może zostać wyeliminowane? Czy pojawi się ponownie? Czy może po prostu przetrwa mimo nas?

Autorka cyklu - Maja Pelc - jest absolwentką Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz studiów podyplomowych na krakowskiej ASP. Swoją drogę artystyczną rozpoczęła już w wieku dorosłym, spontanicznie wracając do zainteresowań z dzieciństwa. Cykl "Było Będzie Życie" powstał jako praca dyplomowa w pracowni malarstwa na Wydziale Sztuki UP. Eksploruje temat pojawienia sie życia na Ziemi, zadając jednocześnie pytanie o jego przetrwanie w zetknięciu z cywilizacja człowieka. Łączy w sobie techniki malarskie oraz rysunkowe, obie bliskie autorce.

Data: 15.08.2020 / 11:00 - 18:00

Miejsce wystawy: Podegrodzie

 

 

TAJEMNICE UCZUĆ

W sobotę 7 marca zapraszamy do Zamku Królewskiego w Niepołomicach na otwarcie wystawy malarstwa autorstwa Ewy Kalinowskiej - Maćków. Wernisaż rozpocznie się o godzinie 16:00.

Ewa Kalinowska – Maćków, krakowska artystka, specjalizuje się w malarstwie sztalugowym w technice olejnej. Rysunkiem zajmuje się od dzieciństwa. Wiele lat nauki i pracy zaowocowało licznymi wystawami. W swoim dorobku ma 126 wystaw zbiorowych i poplenerowych oraz 43 wystawy indywidualne. Wiele prac przekazała na rzecz akcji charytatywnych. Wspiera m.in. Dom Dziecka im. Jana Brzechwy, Fundację im. prof. Juliana Aleksandrowicza, Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, Rotary Club Kraków Wyspiański. Jest członkiem zwyczajnym Związku Polskich Artystów Plastyków, należy do Klubu Malarzy przy ZPAP/OK oraz Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Wszelkich - koło Zwierzyniec. Wyróżniona nagrodą Kapituły Dzielnicy XI Podgórze Duchackie w kategorii Twórca 2013 oraz dyplomem za scenografię do spektaklu poetycko-muzycznego Śliwiak lirycznie (Noc Poezji 2018, Kraków).

Malowanie jest jej pasją, bez niego nie wyobraża sobie życia. Pomysły rodzą się ze snów, przemyśleń, chwil, ułamków sekundy. Na wystawie w niepołomickim zamku prezentuje prace z lat 2012 – 2020.

Wystawa będzie czynna do 10 kwietnia.

 

 

WYSTAWY 2019

 

FOSYLIA CZASU

Fosylia czasu to tytuł nowej wystawy malarstwa, której otwarcie nastąpi w sobotę, 21 września o godz. 16.00. W zamkowych salach zaprezentowane będzie malarstwo o tematyce postindustrialnej. Autorką prac jest Ewa Hoppe-Nowicka, absolwentka Wydziału Architektury Wnętrz krakowskiej ASP, stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki (1985), członkini Związku Polskich Artystów Plastyków. Prezentowane obrazy ukazują upadek ery wielkiego przemysłu. Jej symbole: kominy i fabryczne hale, dziś nieczynne i opustoszałe, niczym tytułowe skamieliny wymarłych gatunków, zachowują ślady niegdysiejszego znaczenia. Jednocześnie przebija w nich refleksja nad przemijaniem i fascynacja nieustającą przemianą.

Równolegle pokazywany jest odmienny, choć powiązany filozofią cykl prac autorki przedstawiający architekturę miast basenu Morza Śródziemnego. Przyjęta abstrakcyjna forma zachwycająca kolorem prowadzi nas przez arabskie mediny i porty Malty, Sycylii czy Francji. I tu towarzyszy nam myśl o braku trwałości, o nieuchronnej zmianie i tęsknota za tym co stałe i pewne, za złudnym przekonaniem, że nasz świat będzie trwać wiecznie. Zapraszamy do obejrzenia tej pięknej i mądrej w swym przekazie wystawy.

 

NIEPOŁOMICKIE POCIĄGI PANCERNE

Od 1 września w zamku królewskim można zwiedzać wystawę zorganizowaną przez Muzeum Niepołomickie w 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Wystawa przedstawia historię 2 Dywizjonu Pociągów Pancernych, którego dowództwo stacjonowało w Niepołomicach. Plansze pokazywane na zamkowych krużgankach przedstawiają archiwalne fotografie pociągów o nazwie: Śmiały, Piłsudczyk, Groźny, Marszałek, Bartosz Głowacki i ich udział w kampanii wrześniowej. Druga część wystawy znajdująca się w salach ekspozycji stałej pn. Niepołomice. Miasto, czas i ludzie przypomina sylwetki dwóch pancerniaków związanych z ziemią niepołomicką: Gerarda Franciszka Makosza i Wilhelma Wasiewicza. Obejrzeć także można elementy wyposażenia załogi pociągów: karabin CKM z 1926 roku, łuski pocisków armatnich 75 mm, hełm wojsk pancernych. Wystawę uzupełniają dokumenty: książeczka i notes drużynowego, zeszyt do teorii artylerii – uczestnika szkoleń oraz maszyna do pisania model Hunderwood z okresu międzywojennego.

 

KONCERT I WERNISAŻ - VII Międzynarodowy Festiwal pn. Związki Pomiędzy Kulturą Południa i Północy, Schubert-Chopin-Grieg

7 lipca o godz. 18.00 zapraszamy do zamku królewskiego na koncert fortepianowy i wernisaż wystawy malarstwa "Barwy miejsc". Podczas koncertu usłyszymy utwory Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego i Franciszka Liszta w wykonaniu Jerzego Stryjniaka. Jerzy Stryjniak jest absolwentem Krakowskiej Akademii Muzycznej, laureatem wielu nagród międzynarodowych konkursów pianistycznych, koncertuje i prowadzi lekcje mistrzowskie w Europie i USA. Jest współzałożycielem i prezesem New York Conservatory of Music oraz Stowarzyszenia Chopinowskiego w Nowym Jorku. Na wystawie prezentowane są prace Renaty Bonczar i Adriana Poloczka, członków Stowarzyszenia POLART - organizacji twórczej, skupiającej współczesnych artystów polskich. Koncert i wernisaż odbywają się w ramach VII Międzynarodowego Festiwalu pn. Związki Pomiędzy Kulturą Południa i Północy, Schubert-Chopin-Grieg. Wzajemne inspiracje i rezonans w malarstwie i literaturze.

Zapraszają: POLART, Muzeum Niepołomickie, Fundacja Zamek Królewski w Niepołomicach

 

ŚWIĘTO OGRODÓW

Na zakończenie festiwalu, w niedzielę – 16 czerwca, o godz. 11.30 organizujemy rodzinne warsztaty ArtEko, które rozpoczną się na wystawie zatytułowanej „Mistrz portretów natury. Ogrody”, gdzie opowiemy o autorze fotografii - Włodzimierzu Puchalskim i jego pasji podglądania przyrody, z prezentowanych kwiatów stworzymy malowane bukiety, łąki i ogrodowe rabaty, by na koniec w pobliżu ogrodów królowej Bony zasadzić w doniczkach swoje roślinki, które będzie można zabrać do domu. Zajęcia poprowadzi Marta Kula – Ulatowska, projektantka zielonych przestrzeni, malarka, autorka książki „Mali ogrodnicy w Wielkim Mieście”. Egzemplarze tej książki, ufundowane przez sponsora – Grupę WLW Development - otrzymają uczestnicy warsztatów.

Święto Ogrodów – to festiwal, który od wielu lat gromadzi miłośników przyrody i sztuki. W najpiękniejszych zielonych zakątkach Krakowa i okolic organizowane są koncerty, pikniki rodzinne, wernisaże, prezentacje sztuki ogrodowej, warsztaty i prelekcje. Koordynatorami Festiwalu są Ogród Botaniczny UJ, Stowarzyszenie Ogrody Sztuki, Klub Malwa oraz Krakowskie Forum Kultury. Muzeum Niepołomickie po raz drugi uczestniczy w festiwalowych wydarzeniach. W tym roku zapraszamy do zamku na wystawę zatytułowaną Mistrz portretów natury. Ogrody. Prezentujemy na niej unikatowe fotografie Włodzimierza Puchalskiego wykonywane od lat 30. do 70. XX wieku w technice czarno-białej. Mimo tak ograniczonej palety barw, ukazane kwiaty zdają się być polem dla wyobraźni
i wrażliwości odbiorców. Są wśród nich kwiaty polne: jaskier, maki, margerytki, górskie: krokusy, szarotki, storczyki, sasanki, przebiśniegi, kwiaty leśne i wodne.
Są znane i rzadziej występujące, a także popularne, choć o brzmiących nieznajomo nazwach: śnieżyca, obuwik czy pępawa dachowa.

Symbolem tegorocznego festiwalu jest lawenda, która znalazła się na plakatach i folderach programowych, dostępnych m. in.w zamku, Miejskiej Bibliotece i na stronie www.swietoogrodow.pl

 

PIĘKNE I BESTIE

Izabela Rybotycka - absolwentka Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie i studiów podyplomowych „Akademia Dziedzictwa” na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, stypendystka programów europejskich Tempus (Kent Institute of Art and Design, Wielka Brytania), CEEPUS (Moholy-Nagy University of Art and Design, Budapeszt). Brała udział w kilkunastu wystawach; indywidualnych w Muzeum Ziemi Bieckiej, galerii MDK w Czechowicach Dziedzicach, Kasztelu w Szymbarku, Lanckoronie oraz zbiorowych: Biennale Sztuki Projektowania w Bunkrze Sztuki w Krakowie, pokonkursowe wystawy plakatu Centralnego Instytutu Ochrony Pracy w Warszawie i inne. Jej twórczość obejmuje malarstwo, rysunek, fotografię, sztukę użytkową. Jako projektantka współpracowała z wydawnictwami i instytucjami kulturalnymi. Zawodowo zajmuje się również edukacją.

Wystawa w Zamku Królewskim w Niepołomicach prezentuje portrety symboliczne zebrane w cykle Anima, Spotkania, Mity oraz prace nowe, niepokazywane jeszcze publicznie. Ich wspólnym tematem jest kobieta i towarzysząca jej postać mężczyzny, zwierzęcia czy mitycznej figury. To wieloznaczny świat symboli inspirowany baśnią, mitem i opowieścią. Obrazy wprowadzają widza w sytuacje zagadkowe, pełne nieoczywistości, chwilami przewrotne, zachęcają do interpretacyjnej zabawy i prób odkrywania prawdziwej natury Pięknych oraz ich tajemniczych towarzyszy.    

 

WYSTAWY 2018

NIEPODLEGŁA W NIEPOŁOMICACH

W salach I piętra zamku królewskiego została otwarta wystawa czasowa pt. Niepodległa w Niepołomicach. Jest to kolejne z tematycznych rozwinięć wystawy stałej Niepołomice. Miasto, czas i ludzie. Wolna mała Ojczyzna - ta myśl przyświecała obywatelom Niepołomic odkąd tereny Polski znalazły się pod zaborami.  Pierwsza wojna światowa nazwana przez historyków Wielką ze względu na zasięg konfliktu i liczbę straconych istnień - dla Polaków stała się Wielką, gdyż rodziły się wielkie nadzieje na odzyskanie Niepodległości kraju. Niepodległa w Niepołomicach to wystawa przedstawiona  w stylu krótkometrażowego filmu z wieloma wątkami. Ukazuje między innymi działania Niepołomiczan kultywujące tradycję, kulturę i historię utraconego kraju w walce o zachowanie narodowej tożsamości: doroczne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, uroczystości narodowe 1916 roku, „obchody Kościuszkowskie” w setną rocznicę śmierci bohatera. Na wystawie znajdziemy nazwiska „Sokolników” drużyny strzeleckiej, która wyruszyła 16 sierpnia 1914 roku do Krakowa, by dołączyć do oddziału Józefa Piłsudskiego, udokumentowaną listę mieszkańców Niepołomic i Podłęża, którzy walczyli w szeregach Legionów Polskich, replikę szabli polskiej z 1921 roku, wprowadzonej jako broń regulaminowa dla wszystkich rodzajów sił zbrojnych.

Postawę patriotyczną wyrażoną w akcjach charytatywnych na rzecz legionistów i ich rodzin podkreślają archiwalne  dokumenty. Wojskowe życie na froncie i czas wolny żołnierzy garnizonu wojskowego w Niepołomicach pokazują zdjęcia z rodzinnych albumów. Wątek lokalny przedstawiony jest w kontekście znanych z historii zdarzeń i postaci tworzących fundament wolnej Polski. Fotografie i dokumenty, dźwięki i obrazy oddają heroizm i codzienność okresu pierwszej wojny światowej na niepołomickiej ziemi. Rozszerzone informacje znajdują się w tabletach, m. innymi noty biograficzne i wspomnienia legionistów, historia drużyn strzeleckich, struktura lokalnej administracji, historia sypania Kopca Grunwaldzkiego czy plany wzniesienia pomnika pamięci Poległych w walkach o Niepodległość. Zgromadzone na wystawie materiały: przedmioty i fotografie to przechowane przez mieszkańców Niepołomic pamiątki. Dokumenty pochodzą ze zbiorów Narodowego Archiwum w Krakowie i Bochni.

 

BONA 500 LAT PÓŹNIEJ

Od koronacji najsłynniejszej Włoszki na Wawelu, czyli Bony Sforzy minęło 500 lat. W dniu koronacji, czyli 18 kwietnia 1518 roku Bona wzięła ślub z Zygmuntem Starym. Kiedy wyjeżdżała na Wawel wiwatowały tłumy. Przyjechała z grupą 200 Włochów, wybitnych artystów i uczonych. Przywiozła ze sobą 232 pary sukien, renesansową kulturę i ambitne plany polityczne. Stała się najbardziej wpływową kobietą na kontynencie. Rządziła milionami poddanych, podlegało jej jedno z największych imperiów na kontynencie, zbiła majątek, który dzisiaj jest niewyobrażalny. Była wykształcona, ambitna, bezkompromisowa i pewna siebie. Na temat jej życia powstawały legendy. Każdy z artystów biorących udział w wystawie stawiał sobie pytanie na ile można wnieść nową wartość, nową jakość estetyczną, która pozwoliłaby nam, po 500 latach ujrzeć postać historyczną w nowym świetle. Jest to trudne zadanie, które każdy z uczestników podjął na własne ryzyko i na własny sposób.

 

NasTroje - w malarstwie

Wystawa prac Niepołomiczanina Bartka Sobieraja oraz Urszuli i Wacława Sobierajów.

Bartłomiej ukończył z wyróżnieniem Wydział Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w Pracowni prof. Adama Wsiołkowskiego. Było to ukoronowanie jego nauki, wcześniej bowiem uczęszczał do Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku – Białej, a w ogóle sztuka towarzyszyła mu od najmłodzszych lat, gdyż przyszedł na świat i wychowywał się w artystycznej rodzinie. Rodzice: Urszula i Wacław są absolwentami Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, oboje są artystami -malarzami, uczestnikami wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych, plenerów, a także Międzynarodowych Targów Sztuki. Stąd nie dziwi fakt, że często ich wystawy mają charakter rodzinny. Tak jest i w tym przypadku. Prace Bartłomieja, w których dominuje technika pastelu, węgla i ołówka mają różnorodną tematykę. Są wśród nich nostalgiczne krajobrazy, architektura i portret. Są także kwiaty - ulubiony wątek malarski jego Mamy. Na wystawie znajdą się również widoki miejskie, martwa natura oraz malarstwo sakralne.

 

O OGRODACH

Dwie artystki : Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie - Janina Kraupe -  Świderska i Jej studentka – Marta Kula Ulatowska prezentują prace, dla których inspiracją jest natura i przestrzeń ogrodu. Ogród dla autorek to nie tylko miejsce konkretne, w którym można zaobserwować zachodzące w przyrodzie zmiany, ale również obszar wyobraźni, rozważań i medytacji. To przedstawienie za pomocą abstrakcyjnych znaków ludzkiej tęsknoty za Rajem - pierwszym Ogrodem, to harmonia zestawienia kolorów, lekkość i delikatność dobranych technik (linoryt, pastel, akryl) i magia barw. 

Marta Kula Ulatowska zajmuje się malarstwem i projektowaniem ogrodów. Stąd na wystawie prezentowane są zarówno rysunki - założenia ogrodowe, jak i ich późniejsze malarskie przetworzenie. Studia na Wydziale Architektury Wnętrz i Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, ukończyła dyplomem w pracowni prof. Janiny Kraupe – Świderskiej. Prace prezentowała na licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce, Europie i USA. Jest wielką orędowniczką tworzenia zielonej przestrzeni. Tą pasją zaraża innych prowadząc warsztaty ArtEko i zachęcając do kreowania swoich wymarzonych ogrodów. Ostatnio ukazała się książka dla dzieci Mali ogrodnicy w Wielkim Mieście, z tekstem i ilustracjami Artystki.

Janina Kraupe-Świderska  uznawana jest za jedną z najbardziej oryginalnych polskich artystek drugiej połowy XX wieku. Wybitna malarka, wieloletni pedagog Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, laureatka wielu nagród i wyróżnień,  odznaczona Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” zmarła w 2016 roku. Zajmowała się malarstwem sztalugowym i ściennym oraz grafiką, stosując  technikę linorytu.  Jej prace są delikatne i harmonijne, inspirowane naturą, muzyką, poezją, astrologią. W swym dorobku ma wiele wystaw indywidualnych oraz udział w kilkuset wystawach sztuki polskiej w kraju i za granicą. W zamku królewskim w Niepołomicach zaprezentowano zaledwie niewielki fragment twórczości Pani Profesor.

 

TAJEMNICA KRYSZTAŁÓW

Na wystawie prezentujemy ponad 150 okazów kryształów, pochodzących z różnych części świata, w tym z Polski.
Najbardziej atrakcyjne elementy wystawy to m. innymi okazy kryształu diamentu z Republiki Południowej Afryki oraz okaz krystalicznego złota ze złóż w Kalifornii. Warto zwrócić uwagę na przepiękne odmiany krystalicznych kwarców w przeróżnych, zadziwiających kombinacjach. Z kolei dla kolekcjonerów najbardziej ciekawe mogą okazać się kryształy gipsu. Bogactwo kryształów przedstawione jest w porządku układów krystalograficznych. Rarytasem jest zbiór szlifowanych kamieni jubilerskich. W tej części wystawy kryształy pokazane są jako źródło pochodzenia kamieni jubilerskich i przede wszystkim jako efekt finalny po żmudnym profesjonalnym szlifowaniu .Podziwiać można kamienie szlachetne i półszlachetne z całego świata, szafiry, rubiny, szmaragdy, tanzanity czy turmaliny oraz wyjątkowej urody wielkie, różnorodne ametysty, cytryny, kryształy górskie z rutylami i wiele innych. Najbardziej spektakularny fragment wystawy stanowi „Tajemnicza komnata”, w której kryształy poddane działaniu światła fluorescencyjnego zmieniają gwałtownie swoje właściwości optyczne. W efekcie są postrzegane jako kompletnie inne obiekty.
Prezentowane okazy o ciekawych efektach kolorystycznych i wybitnych właściwościach fluorescencyjnych pochodzą głównie z Polski, Czech, Węgier i Rumunii, a także z Madagaskaru, Indii i USA.  Szczególną uwagę poświęcono selekcji polskich okazów, które zaskakują wspaniałymi efektami fluorescencyjnymi. Przykładem są okazy kryształów cynkitu pochodzące z samorzutnej krystalizacji w hucie Oława. Zaskakujące oblicze w tym świetle pokazują sfaleryty z kopalni Pomorzany w Olkuszu. Piękne i efektowne zmiany barw demonstrują baryty na dolomicie z kopalni miedzi KGHM na Dolnym Śląsku. Fakt znany tylko wtajemniczonym -  poszukiwacze bursztynu zaczęli ostatnio posługiwać się lampami fluorescencyjnymi podczas nocnych jego poszukiwań. Wystawa zrealizowana dzięki współpracy z Fundacją Na Rzecz Ziemi z Krakowa.

 

OD PARYŻA DO NIEPOŁOMIC - VANESSA POL

Artystka nazywana jest kolorystką o cienkiej kresce. Jej akwarele, bo to ulubiona technika w jakiej tworzy, przedstawiają wrażenia z podróży - stąd tytuł wystawy: pejzaż, architekturę, ale także konie, ptaki, portrety i karykatury. Marynistyka – to osobna tematyka, którą zobaczymy na wystawie. Bowiem Vanessa Pol mieszka na północy Polski, skąd blisko do morza. Malarstwo jest jej pasją. Ale jednocześnie jako pedagog przygotowuje młodzież do egzaminów do szkół artystycznych, tworzy ilustracje do ćwiczeń i podręczników szkolnych, jest autorką opracowania „Podstawy historii sztuki”, a jako animator jest współzałożycielką Galerii „Pięciu” w Czarnkowie (woj. Wielkopolskie), organizatorką i kuratorką wystaw malarskich, konkursów plastycznych, uczestniczką plenerów i kilkudziesięciu wystaw zbiorowych, m. innymi w Pile, Koszalinie, Poznaniu, Kołobrzegu. Swoje prace prezentowała na kilkunastu wystawach indywidualnych. Wiele jej obrazów znajduje się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Jubileusz 25–lecia pracy artystycznej Artystka świętuje w Niepołomicach. Wystawa ma więc charakter retrospektywny i daje przegląd różnorodnych zainteresowań i poszukiwań twórczych.

 

WŁÓCZĘGI - Majka Wójtowicz

Czy lubię malować? Radosna potakująca odpowiedź raczej nie obrazuje stanu splątanych myśli, jakie napływają do głowy w związku z tym pytaniem. Oczywiście, że ogólnie tak, bo w końcu wcale nie muszę. Ilość stworzonych już arcydzieł też jakby nie zachęca. Jestem w pełni przekonana, że wszechświat  przetrwałby bez mojej „twórczej pasji”.                                                                       

Jednak … kiedy kilka kształtów coś trochę przypominających, ale „oderwanych” od siebie zaczyna współbrzmieć, strasznie mnie to cieszy. Jest to bardzo trudne żeby osiągnąć stan całkowitej harmonii, i dlatego często wracam do pozornie już „skończonych” obrazów i ponawiam próbę lepszego zorganizowania plam, które je zapełniają. Nie jest to w żaden sposób odkrywcze, ale pociesza mnie fakt, że każdy obraz wymaga swoistych metod działania i sposoby, dzięki którym z chaosu lub nic nieznaczącego szkicu oddającego zaledwie kompozycyjny zamysł wyłania się jakaś sensowna całość, są do wyboru: wszystko można, ale nie wiadomo, co trzeba”.

Majka Wójtowicz urodzona w Toruniu, od 1992 roku mieszkanka Niepołomic; absolwentka Wydziału Wychowania Plastycznego Akademii Pedagogicznej w Krakowie; obecnie pracuje w Muzeum Narodowym w Krakowie w Dziale Rycin, Rysunków i Akwarel.

 

 

WYSTAWY 2017

NIEPOŁOMICE – TOŻSAMOŚĆ GMINY. 150 lat samorządu lokalnego

Od 10 listopada 2017 r. w salach I piętra zamku królewskiego można oglądać wystawę, której tematem są Niepołomice, proces tworzenia organizmu miejskiego i kształtowania samorządności. Wystawa stała, zatytułowana Niepołomice. Miasto, czas i ludzie, przedstawiająca historię Niepołomic i Niepołomiczan od czasu rozbiorów Rzeczypospolitej do wybuchu II Wojny Światowej - stanowi  bazę do opowieści o samorządzie lokalnym. W tym roku bowiem mija 150 lat od pierwszych wyborów samorządowych na terenie Galicji. Aranżacja oparta w dużej mierze o wielkoformatowe fotografie, wprowadza w klimat przełomu XVIII i XIX wieku, obrazuje dokonania ówczesnej Rady i Zwierzchności gminnej. Wiek XX ukazany jest w podziale na okres międzywojenny, lata 1950-1989, okres transformacji ustrojowej i odrodzenia samorządu w 1990 roku - do czasów współczesnych. Wykorzystując  dokumenty archiwalne,  lokalne kroniki, filmy dokumentalne TVP, oryginalne pocztówki i zachowane w rodzinnych albumach fotografie - pokazano jak fundamentalną rolę odgrywa demokracja obywatelska, której ważnym ogniwem jest samorząd i jak jego decyzje zmieniły Miasto. Pogłębione informacje i bogaty materiał archiwalny odnaleźć można w multimediach. Organizatorem wystawy jest Muzeum Niepołomickie przy znaczącym udziale mieszkańców Niepołomic i współpracy z Archiwum Narodowym w Krakowie.

 

 

WYSTAWY 2016

BOLESŁAW OLESZKO. KADRY ŚWIATŁA

 

Wystawa w zamku królewskim w Niepołomicach prezentuje retrospektywny przegląd malarstwa Bolesława Oleszki.
Pejzaże, sprowadzone do uproszczonego znaku, przywołują zarówno miejsca wolne od zgiełku cywilizacji, jak i współczesne osiedla i miasta. Te kompozycje zawierające elementy surrealizmu, abstrakcji i swoistego poetyckiego realizmu bazują na konkretnych fragmentach natury, tyle, że w obrazach B. Oleszki konkret staje się śladem światła i koloru. Jest raczej melancholijnym spojrzeniem, przywołanym wspomnieniem czy tęsknotą określającą wrażliwość artysty i jego sposób przeżywania rzeczywistości.

MUZEUM CZYNNE OD WTORKU DO NIEDZIELI 10:00-17:00

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.