WYSTAWY 2007

 

SUKIENNICE W NIEPOŁOMICACH

Na czas remontu krakowskich Sukiennic Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku Muzeum Narodowego w Krakowie znalazła swoje miejsce w przestronnych salach Zamku Królewskiego w Niepołomicach.

ZAPRASZAMY NA WIRTUALNY SPACER > SPACER

Szerszy tekst – patrz Archiwum, rok 2010


JAN MATEJKO - WERNYHORA - POD NOWYM ADRESEM

Ekspozycji słynnego dzieła towarzyszy prezentacja multimedialna.

 

GABINET WŁODZIMIERZA PUCHALSKIEGO

W sali południowego skrzydła zamku Królewskiego w Niepołomicach zaaranżowano gabinet Włodzimierza Puchalskiego (1909-1979), wybitnego fotografika i pioniera filmu przyrodniczego. W gabinecie znajduje się najważniejsza część kolekcji (dar Alany i Anny Puchalskich): 100 tysięcy negatywów, przeźrocza, fotogramy wystawowe, albumy i rękopisy, a także pamiątki rodzinne, wśród nich ulubiony fotel Puchalskiego, zegar z kukułką oraz przedmioty towarzyszące mu podczas pracy w terenie. Wyjątkowymi eksponatami są skrzynkowe aparaty fotograficzne z przełomu XIX i XX wieku z zestawami klisz, którymi posługiwali się ojciec i starszy brat - dzięki nim młody Puchalski rozwijał swoją pasję fotografowania natury. Zaprezentowane w formie tematycznych wystaw fotografie dają możliwość spotkania z przyrodą zatrzymaną w kadrze przez niezwykłego podróżnika. 

 

WYSTAWY 2006


OWADY Z BLISKA – FOTOGRAFIE WŁODZIMIERZA PUCHALSKIEGO I ADAMA GROCHOWALSKIEGO

Wystawa w dużym "zbliżeniu" przenosi nas w niezwykły i barwny świat najliczniejszej gromady zwierząt uchwycony przez dwóch wielkich miłośników przyrody. Obok siebie znajduje się makrofotografia Adama Grochowalskiego i tradycyjne czarno-białe zdjęcia Włodzimierza Puchalskiego. Skomponowana w ten sposób wystawa jest odzwierciedleniem zmian zachodzących w technice i rozwoju fotografii, przekazuje treści edukacyjne, a także uwrażliwia na piękno przyrody.

 

PTASIA KOMNATA - MULTIMEDIALNA EKSPOZYCJA POŚWIĘCONA PTAKOM EUROPY

Uchwycone w swych czynnościach – zwinne, płochliwe, ukryte w wodzie, pośród drzew i traw – PTAKI, zajmują jedną z zamkowych sal. Ten niezwykły PTASI ŚWIAT postrzegamy dzięki dziesiątkom fotogramów Włodzimierza Puchalskiego, wielkiego znawcy i obserwatora przyrody. Śpiewające i drapieżne, blaszkodziobe i kuraki, brodzące i siewkowate PTAKI odzywają się do nas swoimi głosami.

 


WYSTAWY 2005


ZYGMUNT RYTKA - WODA KAMIEŃ CZAS. - 
FOTOINSTALACJE I OBIEKTY

Intermedialna wystawa zorganizowana we współpracy z Fundacją Sztuki Współczesnej In Situ. Utrwalony w czasie kamień, symbol wieczności, oraz linia, podstawowy element każdego przekazu, symbolizująca ciągłość, tworzą główne obiekty instalacji, nawiązujące do najważniejszych aspektów filozoficznych twórczości artysty, jakimi są trwanie i przemijanie, chwila i nieskończoność. Wystawie towarzyszy katalog w językach polskim i angielskim wydany w formie kalendarza na 2006 rok.

 

CZTERY PORY ROKU WEDŁUG WŁODZIMIERZA PUCHALSKIEGO - WŚRÓD ZWIERZĄT

Wystawa stanowi część  cyklu przygotowanego przez Muzeum Nadwiślańskie ze zbiorów fotograficznych Muzeum Niepołomickiego. Od dwóch lat jest pokazywana w wielu muzeach przyrodniczych i parkach narodowych w Polsce. Przedstawia zwierzęta w różnych porach roku utrwalone na czarno – białej fotografii przez niedoścignionego mistrza Włodzimierza Puchalskiego.
Współpraca: Muzeum Przyrodnicze (Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym)



NIEPOŁOMICE WYSTAWA HISTORYCZNO - FUTURYSTYCZNA

Wystawa jest zestawieniem dwóch różnych idei kształtowania przestrzeni. Powstała w oparciu o dokumentalny cykl; „Królewscy gospodarze Niepołomic" oraz prace studentów Instytutu Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej, którzy przygotowali projekty zagospodarowania terenu wokół Kopca Grunwaldzkiego, Obserwatorium Astronomicznego i Parku Marudy. Projekty są autorską wizją studentów – jak mogłyby w przyszłości wyglądać te miejsca. Wystawa w swej części historycznej prezentuje fotogramy najstarszych, zachowanych dokumentów, poświadczających założenie parafii i kościoła w Niepołomicach. Część futurystyczna to zestaw projektów studentów Wydziału Architektury PK, które realizowane były zgodnie z rzadko w Polsce stosowaną przez architektów ideę partycypacji społecznej i poprzedzone sondażem opinii publicznej, a także warsztatami z udziałem młodzieży niepołomickich szkol. Pozostałe projekty można oglądać w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym.

 

KRÓLEWSCY GOSPODARZE NIEPOŁOMIC

Wystawa prezentuje fotogramy najstarszych, doskonale zachowanych dokumentów, poświadczających założenie parafii i kościoła. Można zobaczyć średniowieczne dokumenty pisane po łacinie i przeczytać ich tłumaczenie na język polski: AKT UTWORZENIA PARAFII W NIEPOŁOMICACH z 21 maja 1350 roku, sygnowany przez biskupa Bodzantę, AKT DONACYJNY KRÓLA KAZIMIERZA WIELKIEGO z 4 października 1358 roku (dokument mówiący o założeniu i ufundowaniu kościoła) opatrzony pieczęcią królewską, DEKRET BISKUPA KRAKOWSKIEGO BODZANTY z 19 lutego 1360 roku, na mocy którego kolejnym rządcom kościoła parafialnego w Niepołomicach nadaje się prawo do pobierania dziesięcin we wsi Niepołomice. Wystawa obejmuje także dzieje świetności zamku i jego najwspanialszych gospodarzy – królów polskich – od Kazimierza Wielkiego po Zygmunta II Augusta, potwierdzone cytatami ze źródeł historycznych, jakimi są m.in. kroniki Janka z Czarnkowa i Jana Długosza.

 

IMPRESJE WŁODZIMIERZA PUCHALSKIEGO

Prezentacja prac wykonanych w latach 30-tych XX wieku. Wśród nich znajduje się fotografia "Odyniec w zimie", nagrodzona w 1937 roku złotym medalem na Międzynarodowej Wystawie łowieckiej w Berlinie. Wystawa do udostępnienia.

 

ZDARZYŁO SIĘ NAPRAWDĘ

Wystawa inspirowana 60-tą rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.

Obozowa rzeczywistość przedstawiona poprzez wystawę reprodukcjii obrazów autorstwa Władysława Siwka, mieszkańca Niepołomic, byłego więźnia obozu w Oświęcimiu, który pozostawił po sobie niezwykły reportaż z tego okresu. Wystawa przypomina także wszystkich tych mieszkańców Niepołomic, którzy doświadczyli koszmaru obozu.
Na ekspozycję składa się:
• dwanaście czarno-białych fotogramów (50x70cm) przedstawiających obozową codzienność
• film zawierający materiał dokumentalny i ikonograficzny ze zbiorów Muzeum Auschwitz-Birkenau
• dźwiękowa relacja Antoniego Siwka dotycząca obozowych wspomnień brata Władysława

 


WYSTAWY 2004


ŚWIĘTY KAROL BOROMEUSZ – RELIKWIE I PAMIĄTKI

Wystawa inspirowana przypadającą w 2004 roku czterechsetną rocznicą sprowadzenia do Niepołomic obrazu św. Karola Boromeusza i rozpowszechnienia kultu tego świętego na ziemiach polskich. Eksponowane są pamiątki bezpośrednich kontaktów świętego z Polakami, zachowane w skarbcach kościelnych i archiwach, m.in. renesansowy relikwiarz z Bazyliki Grobu Bożego w Miechowie, podarowany przez św. Karola Andrzejowi Batoremu – prepozytowi miechowskiemu oraz autograf św. Karola Boromeusza w rokokowej oprawie z Bazyliki Mariackiej w Krakowie. Niepołomice, przez cudowny obraz umieszczony w kościele parafialnym, stały się kolebką kultu św. Boromeusza w Polsce. Były też celem dorocznych pielgrzymek Papieża Jana Pawła II do swojego patrona. Ta część wystawy, przypominająca spotkania kardynała Karola Wojtyłły z mieszkańcami Niepołomic, eksponowana jest w kościele parafialnym pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników.



CZTERY PORY ROKU WEDŁUG WŁODZIMIERZA PUCHALSKIEGO – LATO

Ekspozycja stanowiła część cyklu wystawowego poświęconego czterem porom roku, utrwalonym przez znakomitego fotografika i filmowca Włodzimierza Puchalskiego. Zafascynowany naturą, autor zatrzymał w kadrze przyrodę w letniej szacie, pozostawiając nam dokument jej wszechogarniającego piękna. Wyboru negatywów - ze zbiorów Muzeum Niepołomickiego - dokonał Wiktor Kowalczyk (Muzeum Nadwiślańskie), a odbitki wystawowe zostały wykonane przez Wojciecha Plewińskiego, przyjaciela i towarzysza wypraw W. Puchalskiego.

 


WYSTAWY 2003


PUCHALSCY - RODZINNA PASJA FOTOGRAFOWANIA

Prezentacja prac fotograficznych kilku pokoleń rodziny Puchalskich: Władysława, Romana    i Włodzimierza m.in. wykonanych oryginalną techniką gumografii. Wybór prac z zasobów rodzinnych Alany i Anny Puchalskich.

 

OGRODY JAPONII

Tematem wystawy są najsłynniejsze ogrody Japonii uznawane za symbol kultury narodów Wschodu: krajobrazowe zwane księżycowymi, skalne, herbaciane. Fotogramy z prywatnej kolekcji Urszuli Imamury.

SPOTKANIE PRZED PREMIERĄ - WSPÓŁCZESNA GRAFIKA POLSKA

Wystawa prac wybitnych polskich grafików średniego i młodego pokolenia, jak Izabella Gustowska, Wojciech Krzywobłocki, Jan Pamuła, Tadeusz Wiktor, Monika Krzyżanowska, Natalia Wegner.

FLORA I FAUNA Z PUSZCZAŃSKIEGO MATECZNIKA. SZTUKA EKSLIBRISU

Ekslibrisy z kolekcji Krzysztofa Kmiecia

 

WYSTAWA KAIRSKA

Zestaw fotogramów przyrodniczych Włodzimierza Puchalskiego nagrodzony Złotym Medalem na Międzynarodowym Salonie Fotografii Artystycznej (Kair 1949r.). Wystawa była eksponowana podczas X Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych w Łodzi w 2003r. Fotogramy 85 sztuk: 29.7x39.8, 39.8x29.7 Wystawa do udostępnienia.

MIĘDZYNARODOWE TRIENNALE GRAFIKI INTERGRAFIA 2003 - ŚWIATOWA GALERIA LAUREATÓW

Zaprezentowano prace 106 artystów z 30 krajów świata nagrodzone w ciągu ostatnich trzech lat w 60 międzynarodowych konkursach i festiwalach sztuki, organizowanych na wszystkich kontynentach. Autorzy tworzący w różnych technikach, od tradycyjnego drzeworytu po najnowocześniejszą technikę interaktywną. Wystawa funkcjonuje przez 3 lata i istnieje możliwość jej eksponowania poza siedzibą Muzeum.
Katalog zawiera reprodukcje wszystkich prac.
Wystawie towarzyszyły warsztaty grafiki komputerowej dla młodzieży.

 

 

Sobota i niedziela - przerwa techniczna 13:00-13:30 | Wielka Sobota - nieczynne | Niedziela Wielkanocna - nieczynne | Poniedziałek Wielkanocny - 10:00-15:00

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.