WYSTAWY 2007

 

SUKIENNICE W NIEPOŁOMICACH

Na czas remontu krakowskich Sukiennic Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku Muzeum Narodowego w Krakowie znalazła swoje miejsce w przestronnych salach Zamku Królewskiego w Niepołomicach.

ZAPRASZAMY NA WIRTUALNY SPACER > SPACER

Szerszy tekst – patrz Archiwum, rok 2010


JAN MATEJKO - WERNYHORA - POD NOWYM ADRESEM

Ekspozycji słynnego dzieła towarzyszy prezentacja multimedialna.

 

GABINET WŁODZIMIERZA PUCHALSKIEGO

W sali południowego skrzydła zamku Królewskiego w Niepołomicach zaaranżowano gabinet Włodzimierza Puchalskiego (1909-1979), wybitnego fotografika i pioniera filmu przyrodniczego. W gabinecie znajduje się najważniejsza część kolekcji (dar Alany i Anny Puchalskich): 100 tysięcy negatywów, przeźrocza, fotogramy wystawowe, albumy i rękopisy, a także pamiątki rodzinne, wśród nich ulubiony fotel Puchalskiego, zegar z kukułką oraz przedmioty towarzyszące mu podczas pracy w terenie. Wyjątkowymi eksponatami są skrzynkowe aparaty fotograficzne z przełomu XIX i XX wieku z zestawami klisz, którymi posługiwali się ojciec i starszy brat - dzięki nim młody Puchalski rozwijał swoją pasję fotografowania natury. Zaprezentowane w formie tematycznych wystaw fotografie dają możliwość spotkania z przyrodą zatrzymaną w kadrze przez niezwykłego podróżnika. 

WYSTAWY 2013

 

PRZYŁBICE, KIRYSY, GULFY… - ZBROJE I BROŃ BIAŁA OD XV DO XVII WIEKU

Wystawę zorganizowało Muzeum Niepołomickie przy współpracy z szablapolska.com Natalia Czartoryska Ostrołęka. W powstałej Zbrojowni można było zobaczyć m. in. kostiumową zbroję maksymiliańską, husarską, kirasjerską, pełną zbroję na konia, a także wiele rodzajów broni białej takiej jak: miecze, topory, szable i wiele innych. Wystawa cieszyła się zainteresowaniem wśród zwiedzających, szczególnie dzieci. W trakcie trwania wystawy odbywały się również zajęcia edukacyjne dla dzieci ze szkół podstawowych, w których wzięło udział ponad 400 uczniów.

WYSTAWY 2016

BOLESŁAW OLESZKO. KADRY ŚWIATŁA
Wystawa w zamku królewskim w Niepołomicach prezentuje retrospektywny przegląd malarstwa Bolesława Oleszki.
Pejzaże, sprowadzone do uproszczonego znaku, przywołują zarówno miejsca wolne od zgiełku cywilizacji, jak i współczesne osiedla i miasta. Te kompozycje zawierające elementy surrealizmu, abstrakcji i swoistego poetyckiego realizmu bazują na konkretnych fragmentach natury, tyle, że w obrazach B. Oleszki konkret staje się śladem światła i koloru. Jest raczej melancholijnym spojrzeniem, przywołanym wspomnieniem czy tęsknotą określającą wrażliwość artysty i jego sposób przeżywania rzeczywistości.

facebook_page_plugin
dane
OD 12 MARCA MUZEUM BĘDZIE NIECZYNNE DO ODWOŁANIA