ANtyk

 

 

PRZYJDŹ > PODAJ HASŁO > ODBIERZ DARMOWY BILET

Zapraszając na wystawę "Antyk Okiem Kolekcjonera", proponujemy bezpłatne wejście „na hasło”, którym będzie wyrażenie stosowane w języku polskim, pochodzące i związane ze światem antycznym. Kto dodatkowo wyjaśni jego pochodzenie i znaczenie, otrzyma nagrodę!

 

 

 


 

Wystawa obejmuje zabytki sztuki starożytnej z kolekcji Książąt Czartoryskich ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Rodziny Potockich z Krzeszowic, eksponowane od 1993 do 2016 r. w Arsenale Muzeum Czartoryskich w Krakowie.

Około sto obiektów kultury egipskiej, greckiej, etruskiej i rzymskiej z okresu od XVII w. p.n.e. do IV w. n.e.,w tym rzeźby (posągi, reliefy sarkofagowe, stele) i wyroby rzemiosła artystycznego

(m. in. biżuteria, przedmioty kosmetyczne, figurki brązowe i terakotowe, elementy uzbrojenia) wykonanych z fajansu, brązu i metali szlachetnych, drewna i kamienia, zestawionych w układach tematycznych, pozwala na porównanie poszczególnych etapów rozwoju najważniejszych kultur śródziemnomorskich i zjawisk w nich zachodzących.

W narrację wystawy włączono kontekst kolekcjonerstwa jako procesu wyboru dzieł sztuki, rozwój rynku kolekcjonerskiego i kształtowania się wiedzy o ocenie i wartościowaniu zabytków w XIX w.

Wystawa czynna od 20 września 2017 do 31 sierpnia 2020.

 

 


 

 

Zapraszamy na tematyczne zajęcia edukacyjne dla grup szkolnych:

Wielkie dziedzictwo kultury antycznej – kanony sztuki antycznej i starożytni twórcy

Bogowie z doliny Nilu – mity, atrybuty i charakterystyka egipskich bóstw

W mitologicznej Grecji – narodziny świata i panteon greckich bogów

 

 

 


 

 

   

 

 

 

 

 

facebook_page_plugin
dane
OD 12 MARCA MUZEUM BĘDZIE NIECZYNNE DO ODWOŁANIA